Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

WARSZAWA 1920

 vs
II Rzeczpospolita   Rosyjska FSRR

Rozegrana na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 r. bitwa, była kulminacyjnym punktem toczonej w latach 1919−1920 wojny polsko-rosyjskiej. W pierwszych miesiącach konfliktu, gdy Rosja była targana krwawą wojną domową, wojsko polskie odniosło szereg sukcesów. Wiosną i latem 1919 r. Polacy opanowali m.in. Wilno, Mińsk, Słuck i Borysów, opierając jesienią front na linii rzek Dźwiny i Berezyny.

Na początku 1920 r. Armia Czerwona uporała się w końcu z wojskami białych: rozbiła armię Denikina i odniosła sukcesy na innych frontach wojny domowej, co pozwoliło bolszewikom przerzucić do walki z Polską większość sił. Polakom udało się jeszcze zdobyć Kijów, ale następnie rosyjska kontrofensywa na froncie południowym odrzuciła polskie oddziały z powrotem pod Lwów. Jeszcze gorzej wiodło się Polakom na północy, gdzie w niewiele dłużej niż miesiąc bolszewicy dotarli z nad Berezyny w okolice Warszawy!

Decydująca o losach młodej, polskiej państwowości bitwa warszawska stała się jednym z największych i najważniejszych sukcesów polskiego oręża w historii. Wg. lorda D'Abernona zwycięstwo Polaków nad bolszewikami było osiemnastą z przełomowych bitew w dziejach świata.

W opracowaniu zostaną omówione:

  • ofensywa Tuchaczewskiego na Warszawę;
  • próby polskiej dyplomacji rozwiązania konfliktu metodami pokojowymi;
  • plany obu stron dotyczące rozstrzygnięcia bitwy warszawskiej;
  • bitwa warszawska: działania obronne, ofensywa znad Wieprza i próby okrążenia 4 Armii;
  • mity dotyczące zwycięstwa pod Warszawą.

Już wkrótce tylko na
www.historycznebitwy.info!

MIDWAY 1942

 vs
Cesarstwo Japonii   Stany Zjednoczone

Pierwsze miesiące wojny na Pacyfiku toczyły się pod dyktando Japończyków, którym nie mogli się oprzeć ani Brytyjczycy, ani osłabieni nalotem na Pearl Harbor Amerykanie. W ciągu kilku miesięcy pod panowaniem cesarza znalazły się m.in. Singapur, Birma, Malaje, Filipiny, atole Wake i Guam, oraz Holenderskie Indie Wschodnie. Odbudowa floty Pacyfiku odbywała się jednak bardzo szybko i już w maju 1942 r. doszło na Morzu Koralowym do bitwy, która okazała sie taktycznym sukcesem Amerykanów: zniweczono usiłowania Japończyków zmierzających do odcięcia australijskiej linii dostaw, i uniemożliwiono im desant pod Port Moresby.

Kolejnym celem Japończyków miał być leżący między Japonią a Hawajami atol Midway. Głównodowodzący Cesarskiej Floty Isoroku Yamamoto dążył do stoczenia walnej bitwy, w której mógłby zniszczyć amerykańskie lotniskowce. Atak na strategicznie ważną wyspę miał zmusić Amerykanów do koncentracji floty i przyjęcia walki na japońskich warunkach. Złamanie szyfrów Cesarskiej Floty pozwoliło jednak Amerykanom poznać dokładne plany przeciwnika i zastawić na japoński zespół uderzeniowy zasadzkę.

W opracowaniu znajdzie się zarys sytuacji na Pacyfiku w pierwszych miesiącach konfliktu, omówienie przygotowań do decydującego starcia oraz opis bitwy o Midway i konsekwencje klęski japońskiej floty.

Już na stronie!
MIDWAY 1942

JEROZOLIMA 1099

 vs
I krucjata   Kalifat Fatimidów

Najświętsze miasta chrześcijan: Jerozolima, Betlejem oraz Nazaret od 638 r. były pod panowaniem arabskim, ale przez następne stulecia mieszkający w mieście chrześcijanie mogli cieszyć się względnie tolerancyjną polityką nowych panów, niejednokrotnie łagodniejszą od wcześniejszych rządów bizantyjskich cesarzy. Również odbywający liczne pielgrzymki wierni z całej Europy nie mieli problemów z dotarciem do świętych miejsc. Sytuacja uległa zmianie w czasach cesarza Aleksego I Komnena, który dzięki wysokim talentom dyplomatycznym doprowadził do bratobójczych walk między arabskimi władcami. I choć sytuacja ta była korzystna dla Cesarstwa Bizantyjskiego, nie sprzyjała odbywającym pielgrzymki pątnikom.

W 1095 r. papież Urban II podjął się zorganizowania wyprawy, która miała doprowadzić do odbicia Jerozolimy z rąk muzułmanów. Entuzjazm, jaki wywołała jego płomienna przemowa na synodzie w Clermont, przeszedł wyobrażenia największych nawet optymistów. Tysiące rycerzy ruszyło na wschód, by siłą przywrócić miejsca związane z życiem Jezusa pod panowanie chrześcijańskich władców.

Opracowanie będzie zawierać genezę ruchu krucjatowego na Bliski Wschód, kalendarium wydarzeń I krucjaty oraz opis zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 r.

Już na stronie!
JEROZOLIMA 1099

KŁUSZYN 1610

 vs
Rzeczpospolita Obojga Narodów   Rosja
Szwecja

4 lipca 1610 roku pod Kłuszynem dowodzona przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, składająca się głównie z husarii polska armia pokonała kilkukrotnie liczniejsze wojska cara Wasyla Szujskiego. Jest to kolejny (obok Kircholmu i Wiednia) przykład wysokiego poziomu polskiej sztuki wojennej i doskonałych możliwości bojowych słynnej ciężkiej jazdy.

Bitwa była pokłosiem wydarzeń, które miały miejsce po śmierci Iwana Groźnego i jego synów. Wygaśnięcie dynastii Rurykowiczów rozpoczęło walki o tron moskiewski pomiędzy bojarami i licznymi samozwańcami. W konflikt wmieszał się także Zygmunt III Waza, licząc na wzmocnienie swojej pozycji w walce o tron Szwecji. Wspaniałe zwycięstwo nie zostało niestety należycie wykorzystane. Wojna z Rosją trwała jeszcze osiem lat i choć przyniosła odzyskanie Smoleńska, Siewierszczyzny i Czernichowszczyzny, doprowadziła również skarb państwa do ruiny i uniemożliwiła aktywny udział RON-u w innych ówczesnych wydarzeniach międzynarodowych.

Opracowanie będzie zawierać genezę konfliktu polsko-rosyjskiego, z lat 1609−1618, zarys początkowego etapu wojny oraz operacji kłuszyńskiej i oczywiście opis samej bitwy.

Już na stronie!
KŁUSZYN 1610

LEYTE 1944

 vs
Cesarstwo Japonii
  Stany Zjednoczone

W 1944 r. sytuacja Japonii w wojnie na Pacyfiku była bardzo trudna. Zagrożone zostały szlaki komunikacyjne łączące jej macierzyste wyspy z bogatymi w surowce naturalne obszarami Azji. Dowództwo Cesarskiej Floty postanowiło przeciwdziałać postępom Amerykanów wszelkimi możliwymi sposobami. W sztabie powstał ryzykowny plan przeprowadzenia gigantycznej operacji powietrzno-morskiej. Rozpaczliwa próba odwrócenia sytuacji na Pacyfiku przeprowadzona pod Leyte była ostatnią nadzieją Japończyków na odniesienie zwycięstwa w wojnie.

Opracowanie będzie zawierać krótki opis sytuacji na Pacyfiku w drugiej połowie 1944 r., omówienie japońskiego planu oraz opis czterech bitew wchodzących w skład bitwy morskiej w zatoce Leyte.

Już na stronie!
LEYTE 1944

WARNA 1444

 vs
Królestwo Węgier
Królestwo Polskie
  Imperium Osmańskie

Odradzające się w pierwszej połowie XV w. jak feniks z popiołów Imperium Osmańskie szybko podporządkowało sobie rozległe tereny od południowej Grecji po brzegi Dunaju, stając się poważnym zagrożeniem dla Królestwa Węgier. Powstrzymanie niezwyciężonej armii tureckiej wziął na swoje barki król Polski − Władysław III, który w roku 1440 wstąpił także na tron węgierski. Do decydującego boju doszło 10 listopada 1444 r. na równinie pod Warną nad Morzem Czarnym.

Opracowanie będzie zawierać krótką historię Imperium Osmańskiego od czasów jego powstania do pierwszej połowy XV w., omówienie unii polsko-węgierskiej, rządów Władysława III na Węgrzech, wojen z Turcją toczonych bezpośrednio przed Warną oraz opis samej bitwy.

Już na stronie!
WARNA 1444

TRAFALGAR 1805

 vs
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii   Cesarstwo Francuskie
Hiszpania Burbonów

21 października 1805 r. rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew w historii wojen na morzu. Połączona flota Cesarstwa Francuskiego i Królestwa Hiszpanii została zniszczona przez słabszą, ale świetnie dowodzoną Royal Navy. Zwycięstwo floty brytyjskiej zapoczątkowało trwającą ponad 100 lat hegemonię Brytyjczyków na morzach i oceanach.

Opracowanie oprócz bardzo dokładnego opisu bitwy będzie zawierać omówienie wcześniejszych wojen francusko-brytyjskich na morzu, przyczyn wybuchu wojny z napoleońską Francją, znaczenia bitwy oraz biografię admirała Nelsona.

Projekt zawieszony!

GRUNWALD 1410

 vs
Królestwo Polskie
Wielkie Księstwo Litewskie
  Zakon Krzyżacki

15 lipca 1410 r. to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych dat polskiej historii. Na Polach Grunwaldu połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego starły się z elitą wojsk Zakonu Krzyżackego wspartą przez ciężkozbrojne rycerstwo z całej Europy Zachodniej. Miażdżące zwycięstwo wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i przeszło do historii jako jedno z najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego.

Opracowanie będzie zawierać opis wydarzeń, które doprowadziły do pamiętnej bitwy, charakterystykę armii obu stron, przebieg Wielkiej Wojny z lat 1409−1411 oraz oczywiście opis samego starcia.

Już na stronie!
GRUNWALD 1410

Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek