Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

Szarża ciężkich brygad

Lord Uxbridge postanowił wysłać na pomoc walczącej piechocie dwie brygady ciężkiej jazdy: Household lorda Somerseta i Union gen. Ponsonby'ego. Szarża miała na celu odparcie francuskich kirasjerów walczących w rejonie farmy La Haye Sainte, a w razie powodzenia ataku miała być kontynuowana przeciw wrogiej piechocie walczącej ze Szkotami.

Atak angielskich dragonów gwardii

Atak angielskich dragonów gwardii

Pierwsza w szyku szła brygada Somerseta. W chwili, gdy angielska jazda weszła w lukę między brygadami Omptedy i Kielmannsegga, cała dywizja jazdy gen. Wathiera obeszła już farmę La Haye Sainte wystawiając swoją flankę na atak dragonów Somerseta. Francuzi nie wytrzymali potężnego uderzenia i w krótkim czasie zostali zepchnięci w kierunku szosy brukselskiej. Tutaj kirasjerzy spróbowali zwrócić front przeciw szarżującym dragonom, ale nie zdołali powstrzymać rozpędzonych Anglików i zostali zmuszeni do odwrotu ponosząc przy tym ciężkie straty.

Po odrzuceniu dywizji gen. Wathiera przez kawalerzystów Somerseta, na wschód od farmy Mont Saint Jean do boju weszła brygada gen. Ponsonby'ego. Szybkie i zdecydowane uderzenie zaskoczyło piechotę I korpusu d'Erlona, która nie zdążyła się ustawić do walki przeciw jeździe, a impet natarcia był tak duży, że w krótkim czasie doprowadził do rozbicia trzech dywizji francuskiej piechoty (Allixa, Donzelota i Marcogneta). Obie brygady, niesione ogromnym sukcesem pierwszego uderzenia, kontynuowały w pełnym galopie szarżę w kierunku pozycji francuskiej artylerii.

Naprzeciw pędzącym po zachodniej stronie szosy brukselskiej regimentom jazdy wyszła dywizja gen. Bachelu. Tym razem żołnierze francuscy w porę utworzyli czworoboki i zdołali odeprzeć atak dragonów, a przeprowadzone kontrnatarcie świeżych jednostek kirasjerów przesądziło o odrzuceniu Anglików, którzy ponieśli straty sięgające 40% stanów wyjściowych.

W tym samym czasie po drugiej stronie szosy pozostałe regimenty ciężkiej jazdy dotarły w końcu do pozycji francuskiej artylerii i rozpoczęły wycinanie obsługi dział. Siła tego ataku nie była jednak zbyt duża, gdyż pędzący angielscy kawalerzyści utracili spoistość szyku i tym samym siłę uderzenia. Książę Wellington rozkazał zaprzestanie szarży i wycofanie jazdy na pozycje wyjściowe, ale w zgiełku bitewnym nie było słychać nawołujących do odwrotu sygnalistów.

Szarża brygady Ponsonby'ego

Szarża brygady Ponsonby'ego

Tymczasem jedyna nierozbita dywizja na prawym skrzydle francuskim (dywizja gen. Durutte'a), która znalazła się na tyłach szarżujących Anglików, umocniła swoją pozycję w rejonie Papelotte i rozpoczęła ostrzał wrogiej kawalerii. Od przodu na zdezorganizowanych Anglików uderzyło 19 wyborowych szwadronów lekkiej jazdy gwardii, rozpoczynając eliminację bezwładnie pędzącej kawalerii. Sytuacja Anglików, którzy do tej pory nie otrzymali żadnego wsparcia, stała się beznadziejna.

Najbliżej rejonu, w którym walczyły brygady ciężkiej jazdy, były brygady generałów Vandelura i Viviana. Pierwsi na pomoc ruszyli ludzie Vandelura, którzy szerokim łukiem ominęli obsadzony przez Francuzów rejon Papelotte, jednak zanim udzielili oni wsparcia walczącym kolegom, zostali zaatakowani przez liczącą 700 ludzi brygadę Gobrechta z dywizji gen. Jacquinota. Angielscy dragoni nie zdążyli ustawić się frontem do nacierających Francuzów i przez to zostali pobici oraz zmuszeni do odwrotu. Po porażce brygady Vandelura do akcji weszli żołnierze Viviana, ale dostali się pod ostrzał francuskiej artylerii, a zaraz po tym zderzyli się z wycofującymi się ludźmi Vandelura. Na tym zakończyła się szarża Viviana.

Efekt szarż jazdy angielskiej był tragiczny dla obu stron. Francuskie prawe skrzydło na pewien okres straciło spoistość i dopiero po pewnym czasie udało się odtworzyć rozbite dywizje. Natomiast Anglicy utracili znaczną część jazdy: dwie najlepsze brygady zostały niemal zniszczone, a dwie następne poniosły znaczne straty. Poświęcenie to nie poszło jednak na marne: udało się powstrzymać atak korpusu d'Erlona i utrzymać pozycję na lewym skrzydle.

  • WSTECZ
  • DO GÓRY
  • DALEJ
Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek