Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

Walki o Hougoumont

Bitwa rozpoczęła się o godzinie 11.30 od gwałtownego ostrzału artyleryjskiego pozycji angielskiego prawego skrzydła. Mimo że francuskie pociski bez problemu docierały w wyznaczone miejsce, nie wyrządziły Anglikom większych szkód. Po całonocnej ulewie ziemia była rozmiękła i wiele pocisków grzęzło w błocie lub nie wybuchało. Ponadto Wellington rozkazał piechocie pierwszej linii położyć się na ziemi. Francuscy artylerzyści mieli przez to utrudnione zadanie.

Pierwsza do ataku ruszyła 6 dywizja piechoty księcia Hieronima Bonapartego. W pierwszej linii nacierał 1 pułk lekkiej piechoty osłaniając atak pozostałych trzech pułków dywizji Hieronima. Celem Francuzów był zameczek Hougoumont. Była to budowla solidna, otoczona wysokim murem, a atak na nią wymagał sporych ofiar.

Walki przed bramą Hougoumont

Walki przed bramą Hougoumont

Głębokie kolumny uderzeniowe francuskiej piechoty bardzo szybko znalazły się pod ostrzałem trzech baterii angielskiej artylerii. Powolne i doskonale widoczne oddziały 6 dywizji ponosiły od tego ostrzału ciężkie straty, ale parły naprzód. Francuska artyleria próbowała osłaniać natarcie piechoty i przeniosła część ognia na pozycje wrogiej artylerii, ale musiała także ostrzeliwać obrońców zameczku.

W końcu luźna tyraliera, w którą uformowany był pułk lekki, dotarła do skraju lasu otaczającego Hougoumont. Francuzi szybko uporali się z broniącymi przedpola budowli oddziałami hanowerskimi oraz nassauskimi, przyparli je do murów i rozpoczęli szturm zabudowań. Wellington rozkazał wzmóc ostrzał nieprzyjacielskich jednostek i wysłał na pomoc obrońcom zameczku kompanie lekkie regimentów gwardii królewskiej. Gwałtowne natarcie gwardzistów zatrzymało Francuzów, a po zażartej walce udało się wypchnąć pułk lekki poza południowy skraj lasu, gdzie dostał się on pod gwałtowny ogień artylerii angielskiej.

Po krótkiej przerwie gen. Reille rzucił swoje jednostki do ponownego szturmu. Tym razem w ataku wzięła udział 6 dywizja księcia Hieronima, która miała zaatakować wprost na zabudowania, oraz dywizja gen. Foya, której celem był las otaczający farmę i zabudowania gospodarcze. I tym razem natarcie poprzedzała luźna tyraliera pułku lekkiego 6 dywizji. Mimo gwałtownego ostrzału artylerii angielskich, szybko pokonał on otwartą przestrzeń i dotarł do skraju lasu. Tam udało mu się wyprzeć lekkie kompanie gwardii i otworzyć drogę do zabudowań pozostałym trzem pułkom dywizji. W tym samym czasie do lasu doatrły także oddziały z dywizji Foya. Francuzi mieli znaczną przewagę liczebną i udało im się dzięki temu opanować otaczający Hougoumont las. Kierujący obroną zameczku kpt. Macdonell zebrał wszystkich żywych obrońców i zamknął się za murami.

Walki o bramę główną

Walki o bramę główną

Najcięższe walki toczyły się przy bramie głównej po północnej stronie zabudowań. W końcu, okupując to bardzo wysokimi stratami, Francuzom udało się wyważyć bramę. W tym momencie ponad setka obrońców wypaliła w kierunku dziury w murze, masakrując szeregi przeciwnika. Kpt. Macdonell dostrzegł, że powstała przed bramą luka umożliwia wyprowadzenie kontrataku i wyprowadził obrońców do walki poza mury. W szeregach francuskich zapanował chaos, a Hieronim i Foy zaczęli tracić zdobyty z wielkim trudem teren. Kontratak Anglików wyparł napastników aż na południowy skraj lasu, gdzie Francuzi znów dostali się pod gwałtowny ostrzał artylerii i ponosząc dodatkowe straty wycofali się na pozycje wyjściowe.

Nieudana próba opanowania Hougoumont była pierwszym niepowodzeniem Francuzów 18 czerwca. I choć nie miała ona większego znaczenia dla działań prowadzonych w centrum i na wschód od La Haye Sainte, doprowadziła do osłabienia korpusu Reille'a, a nie osłabiła dywizji Cooka, która będzie brała udział w odparciu ostatecznego szturmu gwardii cesarskiej pod wieczór.

  • WSTECZ
  • DO GÓRY
  • DALEJ
Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek