Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

Korpus gen. d'Erlona wchodzi do akcji

Jean Baptiste Drouet d'Erlon

Jean Baptiste Drouet d'Erlon

Gdy na lewym skrzydle francuskim kończyło się nieudane natarcie na Hougoumont, rozpoczął się ostrzał pozycji angielskich na wschód od szosy brukselskiej. Pod osłoną ognia 72 dział korpusu d'Erlona marszałek Ney szykował potężne natarcie na oddziały gen. Pictona. W akcji miało wziąć udział 16 pułków piechoty z czterech dywizji. Było to w sumie ponad 17 000 ludzi. Dywizja gen. Allixa miała zdobyć La Haye Sainte i skrzyżowanie dróg w centrum szyku armii Wellingtona. Maszerująca w odległości 120 m od Allixa dywizja gen. Donzelota miała za zadanie przełamanie pozycji angielskich i dotarcie do Mont Saint Jean. Dywizja gen. Marcogneta miała za zadanie przełamanie obrony angielskiej na odcinku brygad Bylandta i Packa. Ostatnia w szyku dywizja gen. Durutte'a miała zdobyć Papelotte i La Haye, a następnie przełamać obronę brygad Besta i Winckego. W przypadku powodzenia natarcia gotowa do działania miała być kawaleria prawego skrzydła.

Zanim rozpoczął się atak żołnierzy d'Erlona, Napoleon dostrzegł daleko na wschodzie maszerującą kolumnę wojska. Jakiś czas potem francuskim kawalerzystom udało się schwytać pruskiego huzara wiozącego list do Wellingtona. Zeznał on, że należy do awangardy korpusu Bülowa. Oznaczało to, że Prusacy są coraz bliżej! Napoleon natychmiast kazał wysłać rozkaz do marsz. Grouchy'ego, wzywający go pod Waterloo. Cesarz nie wiedział, że rozkaz zostanie dostarczony dopiero po sześciu godzinach. W tym czasie większość sił marsz. Grouchy'ego będzie walczyć z III korpusem pruskim pod Wavre i jego przybycie z odsieczą będzie już niemożliwe.

Kilka minut po 13 Napoleon wydał I korpusowi rozkaz ataku. Dywizje d'Erlona ruszyły o 13.30, w sumie atakowało 48 batalionów. Korpus uformowany był w schody, pierwsza maszerowała dywizja gen. Allixa. Powolne kolumny francuskie, których front wynosił po 200 m, dostały się pod ostrzał wrogiej artylerii. Pomiędzy maszerującymi batalionami uwijał się marsz. Ney, który osobiście prowadził atak mający na celu zgnieść obronę ugrupowania gen. Pictona, zdobycie Mont Saint Jean i zablokowanie reszcie armii drogi ucieczki.

Obrona farmy La Haye Sainte

Obrona farmy
La Haye Sainte

Pierwsza do akcji weszła dywizja Durutte'a, która z rejonu farmy Papelotte przepędziła żołnierzy księcia sasko-weimarskiego. Zaraz potem dywizja Allixa i część dywizji Donzelota uderzyły na La Haye Sainte. Farma broniona przez 365 ludzi mjr Baringa okazała się trudna do zdobycia nawet dla trzech brygad francuskich. Brygada z dywizji Donzelota dostała się pod celny ogień dwóch kompanii z 95 regimentu Rifles i rozpoczęła bezwładny odwrót. Na placu boju pozostała tylko dywizja gen. Allixa, która powoli, ale systematycznie, zaczęła wypierać broniący przedpola farmy 1 batalion lekki KGL i atakować mury farmy od strony zachodniej, jednak wszystkie szturmy zostały odparte.

Tymczasem 3 dywizja piechoty gen. Marcogneta starła się z brygadą gen. Bylandta, która nie stawiając niemal żadnego oporu zaczęła wycofywać się z bitwy w kierunku Mont Saint Jean. Z wielkim trudem Bylandt zdołał zebrać garstkę ludzi i choć trochę załatać wyrwę w angielskim ugrupowaniu. Gdy tylko brygada Bylandta powróciła na miejsce, Francuzi natarli na brygady Kempta i Packa. Obie jednostki poniosły 16 czerwca pod Quatre Bras spore straty, ale były to jedne z najlepszych oddziałów Wellingtona, wytrzymały impet francuskiego natarcia i same przeszły do kontrataku. Kontrnatarcie poprowadził osobiście gen. Picton, który zginął od strzału w głowę. Anglicy mimo utraty dowódcy utrzymali swoje pozycje, a dowództwo lewego skrzydła przeszło w ręce Kempta.

Marsz. Ney miał nadzieję, że natarcie na mocno wykrwawionych już Anglików wkrótce zakończy się sukcesem i w rejon farmy La Haye Sainte wysłał 4 pułki kirasjerów z dywizji gen. Wathiera, które miały ostatecznie przełamać obronę angielską. Kirasjerzy natknęli się wcześniej na batalion z hanowerskiej brygady gen. Kielmannsegga i zajęli się jego eliminacją. Sytuacja w centrum angielskiej armii stała się bardzo krytyczna.

  • WSTECZ
  • DO GÓRY
  • DALEJ
Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek