Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

Ordre de bataille - Japończycy

Japońska flota została podzielona na dwa oddzielne zespoły użyte do dwóch różnych operacji o nazwach Operacja AL (akcja dywersyjna na Aleutach) i Operacji MI (atak na Midway).

Pierwsza Flota

Siły Główne Pierwszej Floty
1 Dywizjon Pancerników − wiceadmirał Gihachi Takayanagi na pancerniku Yamato
Pancernik Yamato − wiceadmirał Takayanagi, okręt flagowy admirała Isoroku Yamamoto, dowódcy Połączonej Floty
Pancernik Mutsu − wiceadmirał Gunji Kogure
Pancernik Nagato − kapitan Hideo Yano
Grupa Lotniskowców
Lekki lotniskowiec Hosho − kapitan Kaoru Umetani
samoloty: 8 B4Y1 Jean − porucznik Yoshiaki Irikiin
Niszczyciel Yukaze − komandor podporucznik Shizuka Kajimoto
Siły specjalne
Lotniskowiec Chijoda − kapitan Kaku Harada
Lotniskowiec Nisshin − kapitan Katsumi Komazawa
Okręty osłony (ang. Screening Force)
Krążownik Sendai − kapitan Nobue Morishita
3 Eskadra Niszczycieli − wiceadmirał Shintaro Hashimoto na krążowniku Sendai
11 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Kichiro Shoji
Niszczyciel Fubuki − komandor podporucznik Shizuo Yamashita
Niszczyciel Shirayuki − komandor podporucznik Rokoro Sugawara
Niszczyciel Hatsuyuki − komandor podporucznik Junnari Kamiura
Niszczyciel Murakamo − komandor podporucznik Hideo Higashi
19 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Kichiro Shoji
Niszczyciel Isonami − komandor porucznik Ryokichi Sugama
Niszczyciel Uranami − komandor podporucznik Tsutomu Hagio
Niszczyciel Shikinami − komandor podporucznik Akifumi Kawahashi
Niszczyciel Ayanami − komandor porucznik Eiji Sakuma
1 Grupa Zaopatrzeniowa − kapitan Shigeyasu Nishioka na transportowcu Naruto
Transportowiec Naruto − kapitan Nishioka
Zbiornikowiec Toei Maru
Pierwszy Zespół Uderzeniowy lotniskowców − wiceadmirał Chuichi Nagumo na lotniskowcu Akagi
1 Dywizjon Lotniskowców − wiceadmirał Chuichi Nagumo na lotniskowcu Akagi
Lotniskowiec Akagi − kapitan Taijiro Aoki
Samoloty − komandor porucznik Mitsuo Fuchida
24 A6M2 Zero Typ 21 − komandor podporucznik Shigeru Itaya
18 D3A1 Val − komandor podporucznik Takehiko Chihaya
18 B5N2 Kate − komandor podporucznik Shigeharu Murata
Lotniskowiec Kaga − kapitan Jisaku Okada
Samoloty − komandor porucznik Tadashi Kusumi
27 A6M2 Zero Typ 21 − komandor podporucznik Masao Sato
18 D3A1 Val − komandor podporucznik Shoichi Ogawa
27 B5N2 Kate − komandor podporucznik Ichiro Kitajima
2 D3A1 Val (jako ładunek)
2 Dywizjon Lotniskowców − wiceadmirał Tamon Yamaguchi na lotniskowcu Hiryu
Lotniskowiec Hiryu − kapitan Tomeo Kaku
Samoloty − komandor porucznik Joichi Tomonaga
21 A6M2 Zero Typ 21 − komandor podporucznik Shigeru Mori
18 D3A1 Val − komandor podporucznik Michio Kobayashi
18 B5N2 Kate − komandor podporucznik Kikuchi Rokuro
Lotniskowiec Soryu − kapitan Ryusaku Yanagimoto
Samoloty − komandor porucznik Takashige Egusa
21 A6M2 Zero Typ 21 − komandor podporucznik Masaharu Suganami
16 D3A1 Val − komandor podporucznik Masahiro Ikeda
18 B5N2 Kate − komandor podporucznik Heijiro Abe
18 B5N2 Kate
2 Yokosuka D4Y-1C
Grupa Wsparcia − wiceadmirał Hiroaki Abe na ciężkim krążowniku Tone
8 Dywizjon Krążowników − wiceadmirał Abe
Ciężki krążownik Tone − kapitan Tametsugu Okada
3 samoloty Aichi E13A1 Jake Typ 0
2 samoloty Nakajima E8N2 Dave Typ 95
Ciężki krążownik Chikuma − kapitan Keizo Komura
3 samoloty Aichi E13A1 Jake Typ 0
2 samoloty Nakajima E8N2 Dave Typ 95
3 Dywizjon Pancerników, Sekcja 2 − wiceadmirał Tamotsu Takama na pancerniku Haruna
Pancernik Haruna − wiceadmirał Takama
3 samoloty Nakajima E8N2 Dave Typ 95
Pancernik Kirishima − kapitan Sanji Iwabuchi
3 samoloty Nakajima E8N2 Dave Typ 95
Okręty osłony (ang. Screening Force)
Krążownik Nagara − kapitan Toshio Naoi
3 Eskadra Niszczycieli − wiceadmirał Susumu Kimura na krążowniku Nagara
4 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Kosaku Ariga
Niszczyciel Nowaki − komandor porucznik Magataro Koga
Niszczyciel Arashi − komandor porucznik Yusumasa Watanabe
Niszczyciel Hagikaze − komandor porucznik Juichi Iwagami
Niszczyciel Maikaze − komandor porucznik Seiji Nakasugi
10 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Toshio Abe
Niszczyciel Kazagumo − komandor porucznik Masayoshi Yoshida
Niszczyciel Yugumo − komandor porucznik Shigeo Semba
Niszczyciel Makigumo − komandor porucznik Isamu Fujita
17 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Masayuki Kitamura
Niszczyciel Umikaze − komandor porucznik Nagayoshi Shiraishi
Niszczyciel Isokaze − komandor porucznik Shunichi Toyoshima
Niszczyciel Tanikaze − komandor porucznik Motoi Katsumi
Niszczyciel Hamakaze − komandor porucznik Tsuneo Orita
2 Grupa Zaopatrzeniowa − kapitan Masanao Ota na zbiornikowcu Kyokuto Maru
Niszczyciel Akigumo − komandor porucznik Shohei Soma
Zbiornikowiec Kyokuto Maru
Zbiornikowiec Shinkoku Maru
Zbiornikowiec Toho Maru
Zbiornikowiec Nippon Maru
Zbiornikowiec Kokuyo Maru

Druga Flota (Zespół Inwazyjny na Midway)

Grupa Główna Drugiej Floty − wiceadmirał Nobutake Kondo na ciężkim krążowniku Atago
3 Dywizjon Pancerników (reszta 2 Sekcji) − wiceadmirał Gunichi Mikawa
Pancernik Kongo − kapitan Tomiji Koyanagi
Pancernik Hiei − kapitan Masao Nishida
4 Dywizjon Krążowników − wiceadmirał Kondo
Ciężki krążownik Atago − kapitan Matsuji Ijuin
Ciężki krążownik Chokai − kapitan Mikio Hayakawa
5 Dywizjon Krążowników − wiceadmirał Takeo Takagi
Ciężki krążownik Myoko − kapitan Teruhiko Miyoshi
Ciężki krążownik Haguro − kapitan Tomokazu Mori
Okręty osłony (ang. Screening Force) − wiceadmirał Shoji Nishimura
Lekki krążownik Yura − kapitan Shiro Sato
4 Eskadra Niszczycieli − wiceadmirał Nishimura na lekkim krążowniku Yura
3 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Ranji Oe
Niszczyciel Murusame − komandor podporucznik Naoji Suenaga
Niszczyciel Samidare − komandor porucznik Takisaburo Matsubara
Niszczyciel Harusame − komandor podporucznik Masao Kamiyama
Niszczyciel Yudachi − komandor porucznik Kiyoshi Kamiyama
9 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Yasuo Sato
Niszczyciel Asagumo − komandor porucznik Toru Iwahashi
Niszczyciel Minegumo − komandor podporucznik Yasuatsu Suzuki
Niszczyciel Natsugumo − komandor podporucznik Moritaro Tsukamoto
Grupa Lotniskowców − kapitan Sueo Obayashi na lekkim lotniskowcu Zuiho
Lekki lotniskowiec Zuiho − kapitan Sueo Obayashi
12 samolotów A6M2 Zero Type 21 − porucznik Moriyasu Hidaka
12 samolotów B5N2 Kate − porucznik Kaji Matsuo
Niszczyciel Mikazuki − komandor porucznik Saneho Maeda
Grupa Zaopatrzeniowa − kapitan Jiro Murao na zbiornikowcu Sata
Zbiornikowiec Sata − kapitan Jiro Murao
Zbiornikowiec Tsurumi − kapitan Toshizo Fujita
Zbiornikowiec Genyo Maru
Zbiornikowiec Kenyo Maru
Statek naprawczy Akashi − kapitan Tsunekichi Fukuzawa
Zespół Okupacyjny − wiceadmirał Raizo Tanaka na lekkim krążowniku Jintsu
Transportowce i łodzie patrolowe przewożące około 5000 żołnierzy piechoty pod kapitanem Minoru Otą z Cesarskiej Marynarki Wojennej i pułkownikiem Kiyonao Ichiki z Armii Cesarskiej
Transportowiec Kiyozumi Maru
Transportowiec Keiyo Maru
Transportowiec Zenyo Maru
Transportowiec Goshu Maru 2
Transportowiec Toa Maru
Transportowiec Kano Maru
Transportowiec Argentina Maru
Transportowiec Hokuriku Maru
Transportowiec Brazil Maru
Transportowiec Kirishima Maru
Transportowiec Azuma Maru
Transportowiec Nankai Maru
Łódź patrolowa 1
Łódź patrolowa 2
Łódź patrolowa 34
Zbiornikowiec Akebono Maru − uszkodzony torpedą w nocy 3-4 czerwca 1942 r.
3 Grupa Eskortowa − wiceadmirał Raizo Tanaka na lekkim krążowniku Jintsu
Lekki krążownik Jintsu − kapitan Torazo Kozai
15 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Torajiro Sato
Niszczyciel Kuroshio − komandor porucznik Tamaki Ugaki
Niszczyciel Oyashio − komandor porucznik Tokiyoshi Arima
16 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Shiro Shibuya
Niszczyciel Yukikaze − komandor porucznik Kenjiro Tobita
Niszczyciel Amatsukaze − komandor porucznik Tameichi Hara
Niszczyciel Tokitsukaze − komandor porucznik Giichiro Nakahara
Niszczyciel Hatsukaze − komandor porucznik Kameshiro Takahashi
18 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Yoshito Miyasaka
Niszczyciel Shiranuhi − komandor porucznik Shizuo Akazawa
Niszczyciel Kasumi − komandor porucznik Kiyoshi Tomura
Niszczyciel Arare − komandor porucznik Tomoe Ogata
Niszczyciel Kagero − komandor porucznik Minoru Yokoi
Grupa Tenderów Lotniczych − wiceadmirał Ruitaro Fujita na lekkim lotniskowcu Chitose
11 Dywizjon Tenderów Lotniczych
Lekki lotniskowiec Chitose − kapitan Tamotsu Furukawa
16 samolotów 16 A6M2-N Rufe
4 samoloty Aichi E13A Jake
Tender lotniczy Kamikawa Maru (?) − Tarohachi Shinoda
8 samolotów 16 A6M2-N Rufe
4 samoloty Aichi E13A Jake
Niszczyciel Hayashio − komandor porucznik Kiyoshi Kaneda
Łódź patrolowa 35 przewożąca piechotę
Wsparcie Zespołu Okupacyjnego − wiceadmirał Takeo Kurita na ciężkim krążowniku Kumano
7 Dywizjon Krążowników − wiceadmirał Takeo Kurita na ciężkim krążowniku Kumano
Ciężki krążownik Kumano − kapitan Kikumatsu Tanaka
Ciężki krążownik Suzuya − kapitan Masatomi Kimura
Ciężki krążownik Mogami − kapitan Shakao Sakiyama
Ciężki krążownik Mikuma − kapitan Akira Soji
7 Dywizjon Niszczycieli − komandor porucznik Nobuki Ogawa
Niszczyciel Asashio − komandor podporucznik Goro Yoshii
Niszczyciel Arashio − komandor porucznik Hideo Kuboki
Dołączone zbiornikowce
Zbiornikowiec Nichiei Maru
Grupa trałowców − kapitan Sadatomo Miyamoto
4 trałowce
Trałowiec Tama Maru 3
Trałowiec Tama Maru 5
Trałowiec Shonan Maru 7
Trałowiec Shonan Maru 8
3 ścigacze okrętów podwodnych
Ścigacz okrętów podwodnych 16
Ścigacz okrętów podwodnych 17
Ścigacz okrętów podwodnych 18
Statek z zaopatrzeniem Soya − kapitan Toshi Kubota
Transportowiec Meiyo Maru
Transportowiec Yamafuku Maru
Szósta Flotylla Okrętów Podwodnych − wiceadmirał Teruhisa Komatsu na lekkim krążowniku Katori
Lekki krążownik Katori − kapitan Shakao Sakiyama (stacjonował na atolu Kwajalein)
3 Eskadra Okrętów Podwodnych − wiceadmirał Chimaki Kona na tenderze łodzi podwodnych Rio de Janeiro Maru (stacjonował na atolu Kwajalein)
19 Dywizjon Okrętów Podwodnych − kapitan Ryojiro Ono
Okręt podwodny I-156 − komandor podporucznik Katsuo Ohashi
Okręt podwodny I-157 − komandor podporucznik Sakae Nakajima
Okręt podwodny I-158 − komandor podporucznik Soshichi Kitamura
Okręt podwodny I-159 − komandor podporucznik Tamori Yoshimatsu
13 Dywizjon Okrętów Podwodnych − kapitan Takeji Miyazaki
Okręt podwodny I-121 − komandor podporucznik Yasuo Fujimori
Okręt podwodny I-122 − komandor podporucznik Sadatoshi Norita
Okręt podwodny I-123 − komandor podporucznik Toshitake Ueno
30 Dywizjon Okrętów Podwodnych − kapitan Maseo Teraoka
Okręt podwodny I-162 − komandor podporucznik Takakazu Kinashi
Okręt podwodny I-165 − komandor podporucznik Hakue Jarada
Okręt podwodny I-166 − komandor podporucznik Makio Tanaka

Grupa Obrony Powietrznej Wybrzeża

11 Flota Powietrzna − wiceadmirał Nishizo Tsukahara (stacjonował na wyspie Tinian)
Siły Ekspedycyjne Midway − kapitan Chisato Morita
36 samolotów A6M2 Zero Typ 21 − komandor porucznik Mitsugu Kofukuda
10 samolotów G4M Betty − na atolu Wake
6 łodzi latających − na atolu Jaluit
24 Flotylla Powietrzna − wiceadmirał Minoru Maeda
Grupa Powietrzna Chitose (na atolu Kwajalein) − kapitan Fujiro Ohashi
36 samolotów A6M2 Zero Typ 21
36 samolotów B5N2 Kate
1 Grupa Powietrzna (na atolach Aur i Wotje) − kapitan Samaji Inoue
36 samolotów A6M2 Zero Typ 21
36 samolotów B5N2 Kate
14 Grupa Powietrzna (na atolach Aur i Wotje) − kapitan Daizo Nakajima
36 łodzi latających Kawanishi H6K

Zespół Północny

Grupa Główna Piątej Floty − wiceadmirał Boshiro Hosogaya na ciężkim krążowniku Nachi
Ciężki krążownik Nachi − kapitan Takahiko Kiyota
Niszczyciel Inazuma − komandor porucznik Hajime Takeuchi
Niszczyciel Ikazuchi − komandor porucznik Shunsaku Kudo
Grupa Zaopatrzeniowa
Zbiornikowiec Fujisan Maru
Zbiornikowiec Nissan Maru
3 statki transportowe
Drugi Zespół Uderzeniowy Lotniskowców − wiceadmirał Kakuji Kakuta na lekkim lotniskowcu Ryujo
4 Dywizjon Lotniskowców − wiceadmirał Kakuji Kakuta na lekkim lotniskowcu Ryujo
Lekki lotniskowiec Ryujo − kapitan Tadeo Kato
Samoloty − komandor porucznik Masayuki Yamagami
16 A6M2 Zero Typ 21 − komandor podporucznik Minoru Kobayashi
25 B5N2 Kate − komandor podporucznik Yamagami
Lekki lotniskowiec Junjo − kapitan Shizue Isii
Samoloty − komandor porucznik Yoshio Shiga
24 A6M2 Zero Typ 21 − komandor podporucznik Shiga
15 D3A1 Val − komandor podporucznik Zenji Abe
4 Dywizjon Krążowników, sekcja 2 − kapitan Shunsaku Nabeshima na ciężkim krążowniku Maya
Ciężki krążownik Maya − kapitan Shunsaku Nabeshima
Ciężki krążownik Takao − kapitan Bunji Asakura
7 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Kaname Konishi
Niszczyciel Akebono − komandor porucznik Minoru Nakagawa
Niszczyciel Ushio − komandor porucznik Yoshitake Uesugi
Niszczyciel Sazanami − komandor porucznik Hiroshi Uwai
Zbiornikowiec Teiyo Maru
Aleucka Grupa Wsparcia − wiceadmirał Shiro Takasu na pancerniku Hyuga
2 Dywizjon Pancerników − wiceadmirał Shiro Takasu na pancerniku Hyuga
Pancernik Fuso − kapitan Chozaemon Obata
Pancernik Hyuga − kapitan Chiaki Matsuda
Pancernik Ise − kapitan Isamu Takeda
Pancernik Yamashiro − kapitan Gunji Kogure
Okręty osłony (ang. Screening Force) − wiceadmirał Fukuji Kishi na lekkim krążowniku Kitakami
9 Dywizjon Krążowników − wiceadmirał Kishi
Lekki krążownik Kitakami − kapitan Saiji Norimitsu
Lekki krążownik Oi − kapitan Moichi Narita
20 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Yuji Yamada
Niszczyciel Asagiri − komandor podporucznik Nisaburo Maekawa
Niszczyciel Yugiri − komandor podporucznik Masayoshi Motokura
Niszczyciel Shirakumo − komandor porucznik Toyoji Hitomi
Niszczyciel Amagiri − kapitan Buichi Ashida
24 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Yasuji Hirai
Niszczyciel Umikaze − komandor porucznik Nagahide Sugitani
Niszczyciel Yamakaze − komandor podporucznik Shuichi Hamanaka
Niszczyciel Kawakaze − komandor podporucznik Kazuo Wakabayashi
Niszczyciel Suzukaze − komandor podporucznik Kazuo Shibayama
27 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Matake Yoshimura
Niszczyciel Ariake − komandor podporucznik Shoichi Yoshida
Niszczyciel Yugure − komandor podporucznik Kiyoshi Kamo
Niszczyciel Shigure − komandor porucznik Noboru Seo
Niszczyciel Shiratsuyu − komandor podporucznik Kanematsu Hashimoto
Grupa Zaopatrzeniowa − Matsuo Eguchi na zbiornikowcu San Clemente Maru
Zbiornikowiec San Clemente Maru − kapitan Matsuo Eguchi
Zbiornikowiec Toa Maru
Zespół Inwazyjny Attu − wiceadmirał Sentaro Omori na lekkim krążowniku Abukuma
Lekki krążownik Abukuma − kapitan Seiroku Murayama
21 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Toshio Shimizu
Niszczyciel Wakaba − komandor podporucznik Masakichi Kuroki
Niszczyciel Nenohi − komandor podporucznik Saburo Terauchi
Niszczyciel Hatsuharu − komandor podporucznik Hiroshi Makino
Niszczyciel Hatsushimo − komandor podporucznik Satoru Kohama
Stawiacz min Magane Maru
Transportowiec Kinugasa Maru − na pokładzie 1200 żołnierzy pod majorem Matsutoshi Hozumi
Zespół Inwazyjny Kiska − kapitan Takeji Ono na lekkim krążowniku Kiso
21 Dywizjon Krążowników − kapitan Ono na lekkim krążowniku Kiso
Lekki krążownik Kiso − kapitan Ono
Lekki krążownik Tama − kapitan Masaharu Kawabata
Krążownik pomocniczy Asaka Maru − kapitan Jiro Ban
Krążownik pomocniczy Awata Maru
Okręty osłony (ang. Screening Force)
6 Dywizjon Niszczycieli − kapitan Yusuke Tamada
Niszczyciel Hibiki − komandor podporucznik Hagumu Ishii
Niszczyciel Akatsuki − komandor podporucznik Osamu Takasuka
Niszczyciel Hakaze − komandor podporucznik Tomo Tanaka
13 Dywizjon Stawiaczy Min − kapitan Toshio Mitsuka
Stawiacz min Hakuho Maru
Stawiacz min Kaiho Maru
Stawiacz min Shinkotsu Maru
Transportowce
Transportowiec Hokusan Maru − na pokładzie 5500 żołnierzy pod majorem Matsutoshi Hozumi
Transportowiec Kumagawa Maru − na pokładzie 1200 robotników ze sprzętem budowlanym
Zespół Okrętów Podwodnych
1 Eskadra Okrętów Podwodnych − wiceadmirał Shigeaki Yamakazi
Okręt Podwodny I-9 − komandor porucznik Akiyoshi Fujii
2 Dywizjon Okrętów Podwodnych − kapitan Hiroshi Imazato
Okręt Podwodny I-15 − komandor porucznik Nobuo Ishikawa
Okręt Podwodny I-17 − komandor porucznik Kozo Nishino
Okręt Podwodny I-19 − komandor porucznik Shogo Narahara
4 Dywizjon Okrętów Podwodnych − kapitan Mitsuru Nagai
Okręt Podwodny I-15 − komandor porucznik Meiji Tagami
Okręt Podwodny I-17 − komandor porucznik Minoru Yokota
Aleucki Zespół Tenderów Lotniczych − kapitan Keiichi Ujuku na tenderze lotniczym Kimikawa Maru (?)
Tender lotniczy Kimikawa Maru (?) − kapitan Keiichi Ujuku
8 łodzi latających
  • WSTECZ
  • DO GÓRY
  • DALEJ
Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek