Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

Desant na Leyte

Koncentracja sił inwazyjnych wyznaczonych do zdobycia Leyte rozpoczęła się na Wyspach Admiralicji oraz bazach północno-zachodniej Nowej Gwinei na początku października 1944 r. W akcji miało wziąć udział ponad 700 jednostek pływających 7 Floty wiceadm. Kinkaida wspartych przez 1280 samolotów stacjonujących na lotniskowcach 3 Floty wiceadm. Halseya i około 300 ciężkich bombowców z 5 i 13 armii lotniczych. Operację miało osłaniać jeszcze 29 okrętów podwodnych.

Desant w Zatoce Leyte

Desant w Zatoce Leyte

Flota inwazyjna wyszła w morze na początku drugiej dekady października. W celu sprawniejszego wysadzenia ludzi i sprzętu na plażach Leyte, 7 Flotę podzielono na dwa zgrupowania uderzeniowe:

  • Północne Zgrupowanie Uderzeniowe kontradm. Daniela E. Barbeya, które miało wysadzić 10 Korpus (24 Dywizja Piechoty i 1 Dywizja Kawalerii) w niewielkiej zatoce San Pedro w pobliżu miasteczka Tacloban na plażach „Białej” i „Czerwonej”. Ze zgrupowania wydzielono niewielką grupę, której zadaniem było opanowanie wyspy Panaon przewidzianej na bazę kutrów torpedowych;
  • Południowe Zgrupowanie Uderzeniowe wiceadm. Theodore'a S. Wilkinsona przewożące 24 Korpus (7 i 96 Dywizja Piechoty), który miał lądować na 4.5 kilometrowym piaszczystym brzegu na północ od miasta Dulag (plaże „Pomarańczowa”, „Niebieska”, „Fioletowa” i „Żółta”).

17 października o godzinie 6.30 amerykańskie trałowce rozpoczęły oczyszczanie podejścia do zatoki Leyte, a 99 minut później zagrzmiały działa krążownika Denver, który ostrzelał japońskie instalacje na niewielkiej wysepce Suluan leżącej na wschód od zatoki. O godzinie 8.20 na wysepce wylądowała kompania Rangersów i szybko obezwładniła 32-osobową załogę oraz zajęła latarnię morską. Tego dnia wylądowały jeszcze inne desanty na wyspach Homonchon i Diganat. Do godzin popołudniowych 18 października wyspy leżące u wejścia do Zatoki Leyte były w rękach Amerykanów. Obyło się bez poważniejszych strat na lądzie, zaś na morzu Jankesi stracili tylko jeden niszczyciel, który wpadł na minę i musiał odpłynąć na remont.

Następnego dnia okręty wsparcia ogniowego ostrzelały przyszłe miejsce lądowań, a do zatoki przybyły główne siły inwazyjne. Rankiem 20 października 1944 roku kontradm. Barbey wydał siłom transportowym rozkaz rozwinięcia, w tym czasie ciężkie działa pancerników Maryland, West Wirginia i Missisipi wystrzeliły w kierunku plaż po 30 pocisków każde. Po kanonadzie pancerników do akcji weszły pozostałe okręty wsparcia, które ogniem lżejszych dział dokończyły dzieła zniszczenia tropikalnych plaż. Tymczasem jednostki desantowe znalazły się na pozycjach wyjściowych gotowe do przeprowadzenia inwazji. O 9.43 w kierunku piaszczystych brzegów Leyte ruszyła armada kanonierek rakietowych LCI, okrętów załadowanych piechotą oraz czołgów pływających. Japończycy odpowiedzieli ogniem moździerzy, ale wiele nie zdziałali. Już siedem minut od wylądowania pierwszych oddziałów głębokość przyczółków osiągnęła około 300 metrów.

Gen. MacArthur schodzi na brzeg Leyte

Gen. MacArthur schodzi na brzeg Leyte

W ciągu kilku następnych godzin na Leyte wylądowały kolejne rzuty amerykańskich wojsk, a także głównodowodzący operacją gen. MacArthur. Jedna dywizja japońska stacjonująca na wyspie nie była w stanie oprzeć się przeważającym siłom wroga, dlatego jej dowódcy zdecydowali się bronić wyspy dopiero na pozycjach w głębi lądu. W pierwszym dniu operacji na Leyte Amerykanie bez większych problemów zdołali wyładować 132 400 żołnierzy i 200 000 ton zaopatrzenia, tracąc przy tym zaledwie 50 ludzi. Wojska desantowe były skutecznie wspierane przez potężne lotnictwo pokładowe dwóch grup lotniskowców, które w ciągu trzech dni walk wykonało 855 lotów bojowych i zniszczyło 125 japońskich maszyn na lotniskach Leyte, Cebu, Negros, Panay Bohol i Mindanao.

Operacja rozwijała się po myśli Amerykanów. Drugiego dnia w ich ręce wpadło kilka ważnych celów w tym port i lotnisko w Tacloban oraz lotnisko w Dulag. Tymczasem Japończycy szykowali się do zadania miażdżącego ciosu flocie inwazyjnej. Już wkrótce wody w pobliżu zatoki Leyte miały stać się areną największej bitwy powietrzno-morskiej w dziejach.

  • WSTECZ
  • DO GÓRY
  • DALEJ
Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek