Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

600-lecie bitwy pod Grunwaldem

15 lipca 1410 r. na polach w okolicy wsi Grunwald doszło do jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Na przeciw połączonych armii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanęły wojska Zakonu Krzyżackiego wsparte przez rycerstwo niemal z całej Europy Zachodniej. Bitwa zakończona całkowitym zwycięstwem sprzymierzonych do dziś pozostaje jednym z największych sukcesów wojska polskigo w historii.

Za kilka dni przypada 600-lecie tego pamiętnego zwycięstwa. Z okazji okrągłej rocznicy na Polach Grunwaldu odbędzie się inscenizacja bitwy, w której udział weźmie kilka tysięcy uczestników.

Program Dni Grunwaldzkich

Program tegorocznych Dni Grunwaldu obejmuje m.in. Grunwaldzkie Wici, czyli przybycie króla Władysława Jagiełły oraz Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingen wraz z chorągwiami konnymi na Pola Grunwaldu, średniowieczny festyn i jarmark w osadzie rzemieślniczej, turniej rycerski oraz Festiwal Ognia. Inscenizacja bitwy rozpocznie się 17 lipca o godz. 14.

WSTĘP NA IMPREZY JEST BEZPŁATNY

Mapa Pól Grunwaldu

14 lipca (środa)

  • 10.00−20.00 − Jarmark średniowieczny (Obóz Rycerski − Osada Rzemieślnicza)
  • 15.00−17.00 − Turniej gier planszowych (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 17.00−19.00 − Turniej Łuczniczy (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 19.00−22.00 − Grunwaldzki Turniej Miecza Długiego − eliminacje oraz finał. W przerwie pokaz walk w wykonaniu Polskiej Federacji Dawnych Sztuk Walki „FEDER” (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 22.00−24.00 − Grunwaldzki Turniej Drużynowy „5” (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)

15 lipca (czwartek)

  • 10.00−20.00 − Jarmark Średniowieczny (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 10.00−12.00 − Próba inscenizacji (Pole Bitwy)
  • 11.00−13.00 − Turniej Bojowy Martina − eliminacje cz. 1 (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 14.00−15.45 − Uroczystości Państwowe − Grunwaldzki Apel Prezydencki (Trybuna na Wzgórzu Pomnikowym)
  • 15.45−16.30 − Część artystyczna uroczystości państwowych: „Grunwaldzkie Wici” (Wzgórze Pomnikowe)
  • 19.00−21.00 − Konny Turniej Rycerski (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 21.00−23.00 − „Msza koronacyjna W.A. Mozarta w 600 rocznicę obchodów zwycięstwa zjednoczonych wojsk Polski i Litwy pod Grunwaldem” (Katedra św. Jakuba w Olsztynie)

16 lipca (piątek)

  • 10.00−22.00 − Średniowieczny festyn i jarmark (Obóz Rycerski − Osada Rzemieślnicza)
  • 11.00−16.00 − Turnieje, gry i zabawy (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 16.00−19.00 − VI Grunwaldzkie Spotkania z Folklorem (Scena apelowa)
  • 17.00−19.00 − Próba inscenizacji (Pole Bitwy)
  • 18.00−22.00 − Koncert muzyki folkowej (Obóz Rycerski − Scena u rycerzy), Koncert muzyki dawnej
  • 18.30−19.30 − Koncert Grunwaldzki w wykonaniu W-M Filharmonii (Zamek w Ostródzie)
  • 22.00−24.00 − Wspólna zabawa z zespołami na powietrzu (Scena apelowa)
  • 22.00−24.00 − Kino plenerowe „Krzyżacy” (Wzgórze pomnikowe − Amfiteatr przy muzeum)

17 lipca (sobota)

  • 9.00−10.00 − Sejmik Grunwaldzki z udziałem Radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Rady Powiatu Ostródzkiego i Rady Gminy Grunwald (Obóz Harcerski − przy Amfiteatrze):
  • 10.00−10.45 − Polowa Msza Święta u harcerzy (Obóz Harcerski − Amfiteatr)
  • 11.00−13.00 − Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym (zgodny z ceremoniałem wojskowym)
  • 11.00−11.15 − Wystawienie posterunków honorowych przez harcerzy (i rycerzy) przy Pomniku Grunwaldzkim i masztach z flagami
  • 11.15−11.20 − Uszykowanie pododdziałów wojska, harcerzy, straży pożarnej (i rycerzy) na Wzgórzu Pomnikowym
  • 11.20−11.30 − Zajęcie miejsca na trybunie honorowej przez zaproszonych gości
  • 11.30−13.00 − Uroczystości wojskowe i harcerskie
  • 13.00−14.00 − Rycerstwo wychodzi w pole − przygotowanie rycerzy do inscenizacji (Obóz Rycerski -> Pole Bitwy)
  • 14.00−14.45 − Inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej w wykonaniu około 2200 odtwórców historycznych (Pole Bitwy)
  • 14.55−16.00 − Koncert Orkiestr Ochotniczej Straży Pożarnej (Pole Bitwy)
  • 16.00−16.05 − Pokaz lotów samolotów wojskowych ISKRA
  • 16.05−17.05 − Występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (Scena główna)
  • 17.05−18.20 − Występy zespołów folkowych (Scena apelowa): Carrantuohill, Reelandia
  • 18.10−19.10 − Harlem (Scena apelowa)
  • 19.10−20.00 − Armia (Scena główna)
  • 20.00−21.30 − Boys (Scena główna)
  • 21.00−23.00 − Zanoza, Walerek (Scena festynowa)
  • 23.00 − Wspólna zabawa z zespołami (Scena festynowa), Pokaz sztucznych ogni
  • 23.00 − Festiwal ognia (Obóz Rycerski − Plac Turniejowy)
  • 23.00 − Kino plenerowe „Bursztynowy las” + dokumenty o tematyce krzyżackiej (Wzgórze pomnikowe − Amfiteatr przy muzeum)

18 lipca (niedziela)

  • 9.00−15.00 − Jarmark średniowieczny (Obóz Rycerski)
  • Symboliczne wyjście wojsk na Malbork

Uwaga: Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany poszczególnych punktów programu.

Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek